اول که شروع می کنی به نوشتن لیست ارزش‌هات مصمم میشی که حتما ازشون حراست و پیروی کنی.  تعریف ارزش چیه؟

"نخستین گام برای ایجاد تغییر رفتاری موفق، شناسایی ارزش‌های حاکم بر روابط خود است در رابطه با والدین ،همسر، فرزندان، دوستان و رئیس خود چه موضوعی برای شما بسیار با اهمیت است؟ ارزش ها چیزهایی هستند مثل صداقت، عشق و احترام. این ارزش‌ها محرک‌های خوبی برای تغییر رفتار به شمار میروند."(رهایی از مشکلات بین فردی/ص81)

حالا ممکنه وقتی در موقعیت قرار می‌گیری یه سری فکر و

هیجان (مخرب) در ذهنت بیاد که اگه ندونی چطور کنترلشون کنی می تونند مانع رسیدن به هدفت و پیروی از ارزش‌هات بشن.

در دو عکس زیر که از کتاب"رهایی از مشکلات بین فردی"گرفته شده در مورد این که چطور ازین موانع عبور کنیم صحبت شده(صفحه ی اول تمرین هست و صفحه ی دوم یک مثال برای اون تمرین ) پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید :

در صفحه‌ی( عکس!) اول عبارت طرحواره-خاست اومده که به طور مختصر میشه این طور تعریفش کرد (قبلش لازم می ‌دونم این را اضافه کنم که همه ی آدم ها طرحواره دارند از یکی گرفته تا. پس لطفا با این دید که طرحواره چیه؟! من که سالمم اینا برای همسایه است متن را نخونید طرحواره داشتن نشونه ناسالم بودن نیست:)):

تعریف طرحواره از فصل دو کتاب: طرحواره‌ی ناسازگار همان باوری است که درباره ی خودتان و هم چنین رابطه با جهان،در ذهن شما نقش بسته است.این باور را مدام به شما القا می کند که آدم مشکل داری هستید، مشکلات زیادی دارید و قادر به برقراری رابطه‌ی سالم با خودتان و دیگران نیستید.این طرحواره ها در توانایی شما برای احساس امنیت و ی نیازهای اولیه ی خود در رابطه با دیگران، خلل ایجاد می کنند.این طرحواره ها در دوران کودکی شکل می گیرند و.

تعریف طرحواره -خاست از فصل چهار کتاب :رفتارهای طرحواره-خاست راهکارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا درد ناشی از طرحواره‌ها را کاهش دهید یا از شر این درد خلاص شوید. احساس‌های ناشی از طرحواره‌ها از جمله ترس،خشم،ناامیدی و شرم چنان قدرتمندند که به محض به‌وجود آمدن شما بلافاصله تلاش می‌کنید که آنها را از بین ببرید. رفتارهای طرحواره خاست موقتا باعث آرامش و تسکین شما می شوند اما در طولانی مدت نه تنها درد ناشی از طرحوارهها را افزایش می دهند و شدت می بخشند بلکه معمولا باعث نابود شدن روابط شما نیز می شوند. و.

همین :)

در مسیر حفظ ارزش هاتون ثابت قدم :)

امیدوارم مفید باشه :)

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها